Uszczelnienia elastomerowe

Uszczelki elastomerowe: idealne dla połączeń elementów przenoszących moc

Uszczelka elastomerowa to najczęściej po prostu guma elastomerowa wylana na powierzchni konkretnego detalu. Warto wybierać wysokiej jakości uszczelki elastomerowe, a wystrzegać się elementów podobnych, ponieważ nie mają tak dobrych właściwości.

Podstawowe informacje o uszczelkach elastomerowych

Oferujemy uszczelki elastomerowe, jakich nakładanie można zautomatyzować.

Bazę każdej uszczelki elastomerowej (FIPG = Formed In Place Gasket) stanowi najczęściej poliuretan, silan (polimer MS) lub silikon. Warto wiedzieć, że uszczelka poliuretanowa pod wpływem światła UV, na przykład światła słonecznego, ulega degradacji, czyli zniszczeniu w czasie. Proces ten przebiega powoli, aczkolwiek prowadzi do nieuchronnego rozpadu połączeń chemicznych. Po kilku, kilkudziesięciu latach uszczelka może stać się twardsza, krucha, popękana…

Uszczelki elastomerowe różnią się parametrami po zastygnięciu. Są to cechy użytkowe takie jak:

  • twardość (od około 10 Sh A do nawet 80 Sh A),
  • wielkość (wymiary geometryczne przekroju),
  • lepkość przed wylaniem (od tiksotropowej do bardzo lejnej).

Różnią się także parametrami przed zastygnięciem. Od tego uzależniona jest technologia nakładania uszczelki. Czasami trzeba dopasować parametry technologiczne do konstrukcji, a czasem konstrukcję do parametrów technologicznych. Możliwości doboru materiału są więc ogromne.

 

Czym wyróżniają się uszczelki elastomerowe?

Cechą rozpoznawczą uszczelek elastomerowych jest dopuszczalny stopień kompresji. Może on wynieść zwykle 10-15%. Wówczas uszczelka podnosi się po zdjęciu docisku.

W czasie projektowania uszczelki należy dokładnie określić wymagania szczelności. Uszczelki elastomerowe pozwalają na uszczelnienie nawet w kategorii IP 68. Przy ich pomocy można wykonywać uszczelnienia typu EMC, stosowane na przykład w wojsku albo w obudowach przemysłowych.

O czym musisz pamiętać?

Projektując uszczelkę wylewaną należy uwzględnić jej stopień kompresji i pamiętać o tym, by nie była ona bazą wymiarową dla konstrukcji. Opieranie łańcucha wymiarowego na elastomerze to kiepski pomysł. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, w jaki sposób zaprojektować uszczelkę, przed uruchomieniem produkcji doradzimy, jakie poprawki konstrukcyjne powinieneś wziąć pod uwagę.

 

 

Uszczelnianie elastomerowe
sonderhoff - uszczelki elastromerowe
uszczelki elastomerowe - sonderhoff
Usługi przy zastosowaniu piankowych uszczelek spienionych
usługi uszczelniania

Co to są uszczelki wylewane?

Chciałbyś mieć detal z naniesioną uszczelką na nim? Uszczelkę stanowiącą jedność z produkowaną przez Ciebie obudową/pokrywą/kloszem? Spełniającą wymagania IP65 czy nawet IP68? Jeśli tak, to trafiłeś we właściwe miejsce. O uszczelkach wylewanych wiemy prawie wszystko.

 

Co robi AMB Technic?

Uszczelka wylewana musi być…wylana. Jednak by wykonać to powtarzalnie, potrzebna jest zaawansowana technologia. Trzeba zainwestować w urządzenia i nauczyć się procesu technologicznego. Ale nie musisz tego robić. Możesz zlecić wykonanie takich uszczelek do naszego Laboratorium.

 

Maszyna czy zlecenie?

Jeśli chcesz, kupisz u nas maszynę lub całą linię do wylewania uszczelek. Przed zakupem przetestujesz je na swoich detalach. Jeśli uszczelek masz zbyt mało, by inwestycja zwróciła się szybko, wylejemy dla Ciebie uszczelki na najlepszych urządzeniach jakie są dostępne na rynku.

Jeśli jesteś zainteresowany naszymi usługami, bądź masz jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu:

Edyta Szustak

Koordynator ds. Usług