AMB na Facebooku AMB na You tube  

AMB Technic - systemy dozujące, aktywacja powierzchni

Pianka poliuteranowa: Termoizolacja dla wtajemniczonych ?

Jeśli spytać napotkanego budowlańca (wiem, bo pytaliśmy), czym należy izolować, to odpowie „styropian lub wełna”.

Pianka poliuretanowa jest w Polsce prawie zupełnie nieznana, a w budownictwie, mam wrażenie, stanowiąca technologię „kosmiczną”. Tak można by sądzić po reakcjach naszych rozmówców. Po ekscytacji rozmową o piance poliuretanowej następuje zwykle rozmowa ze znajomym i... człowiek wraca „wyprostowany”. Wiadomo: STYROPIAN ALBO WEŁNA !!! I BASTA.

Reaktor – większości z nas kojarzy się głównie z elektrownią jądrową, uranem, czy dużym zagrożeniem zdrowia i życia. Ale nie tylko – reaktor to także przemysłowa maszyna do wykonywania bezszwowych termo- i hydroizolacji. Dla nas REAKTOR służy do... reakcji poliolu z izocyjanianem (pianka poliuretanowa lub elastomer poliuretanowy), lub do jeszcze bardziej zaawansowanej technologii polimoczników-poliurea, reagujących w ciągu sekund.

Pianki poliuretanowe i izolacje natryskowe w Polsce

Analizując polski rynek budowlany pod kątem zabezpieczenia obiektów przed stratami ciepła, coraz bardziej widoczne jest zaangażowanie producentów różnorodnych materiałów, prześcigających się w wypromowaniu i lobbowaniu produkowanego przez siebie materiału. Najbardziej popularne są więc styropian oraz wełna mineralna i coraz czasem pianki poliuretanowe w postaci płyt panelowych. Pianki nanoszone metodą natrysku hydrodynamicznego - technologia znana i popularna na świecie, u nas zarezerwowana jest dla „wtajemniczonych”.

Sądzę, że niewielu z nas ma świadomość jak bardzo poliuretan powszechny jest w Polsce. Możemy go znaleźć prawie we wszystkim czego dotkniemy – jest w naszych biurkach, krzesłach, samochodach, łóżkach a nawet spody naszych butów są wykonane z poliuretanu. Oczywiście jest wiele odmian tego materiału i w zależności od potrzeb może przybierać formy od bardzo elastycznych po szczególnie sztywne i twarde jak stal.

Pianka poliuretanowa w przemyśle

Nasz polski przemysł stoczniowy także korzysta z pianki poliuretanowej - do zalewania sterów, komór balastowych a także coraz częściej … do izolacji cieplnej kadłuba. I słusznie – bowiem nawet najbardziej wytrwali żeglarze zasługują na ciepłą koję w chłodny, majowy wieczór…
Dotychczas natrysk pianki poliuretanowej w Polsce był „zarezerwowany” do zastosowań przemysłowych. Docieplenie wielkich hal i zapewnienie szczelności takiego poszycia jest wielkim wyzwaniem dla przedsiębiorców. Tutaj technologia natrysku sprawdziła się doskonale. Wykonane bezszwowo, szczelne pokrycie dachowe nie tylko skutecznie zmniejsza ubytki ciepła, ale także jest znakomitym zabezpieczeniem przed niepożądanym działaniem wody. Ale to, co najciekawsze w tej technologii, to bardzo szybka realizacja. Po uprzednim przygotowaniu podłoża i przy zastosowaniu wydajnego Reaktora można natryskiwać do 1000m2 dziennie, korzystając z obsługi zaledwie 2-3 osób.

Wady pianki poliuretanowej

Oczywiście ta technologia ma również swoje minusy. Natryski na zewnątrz należy wykonywać przy dodatnich temperaturach i w niezbyt wietrzne dni. Niezbędne jest też posiadanie lub wynajęcie REAKTORA. Choć podkreśliłabym, że w porównaniu do wielkości inwestycji budowlanych koszt zakupu urządzenia nie wydaje się wysoki.

Działanie agregatu do pianki poliuretanowej

Jak działa taka maszyna? – Z punktu widzenia operatora – bardzo prosto: Dwie pompy zasilające, przeznaczone do beczek dwustulitrowych, dla poliolu i izocyjanianu, pobierają materiał transportowany do reaktora. W reaktorze przepływowo podgrzany materiał do temperatury 30-50 stopni C, tłoczony jest do węży i pistoletu. Aż do głowicy natryskowej, każdy ze składników piany tłoczony jest oddzielnie. Dopiero w ostatniej chwili, gdy zwalniamy spust, w komorze pistoletu następuje zderzenie dwóch składników pod ciśnieniem 140 bar, wprawiając cząsteczki w silne turbulencje, co powoduje dokładne wymieszanie składników w ułamku sekundy.
Jak powszechnie wiadomo – „diabeł tkwi w szczegółach” zatem i nasza maszyna jest tylko pozornie prosta. Aby uzyskać wysoką wydajność przepływu materiału i niezawodność, niezbędne jest zastosowanie najwyższej jakości materiałów oraz dokładnej obróbki. Istotne są węże – pianka, a właściwie każdy z jej składników musi posiadać stałą temperaturę, dlatego producenci przewidzieli podgrzewane węże i czujniki temperatury.

Aby uzyskać najwyższej jakości pianę, należy także zapewnić precyzyjne dozowanie obu składników. Pianka dozowana jest najczęściej 1:1 w stosunku objętościowym.
Cała konstrukcja maszyny i jej obsługa jest prosta. Po kilkugodzinnym szkoleniu większość osób radzi sobie znakomicie. Wiemy to z doświadczenia.

Dla kogo ocieplenia natryskiem za pomocą pianki poliuretanowej?

Zadziwiające jest, że w Polsce technologia natrysku poliuretanów nadal zarezerwowana jest dla „wybrańców”, podczas gdy nasi zachodni i wschodni sąsiedzi od lat znają i z powodzeniem stosują izolację pianką za pomocą natrysku. I nie ograniczają się jedynie do natrysku dachów wielkich hal przemysłowych. Technologia jest powszechnie dostępna w budownictwie domów jednorodzinnych, osiedli, czy modernizacji starych poszyć dachowych. Świetnie sprawdza się przy dociepleniu poddaszy, w instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych.
Na szczęście nasi polscy producenci pianki poliuretanowej dopracowali technologię produkcji poliuretanów do perfekcji, zatem pozostaje mieć nadzieję, że prace budowlańców będą przebiegały znacznie sprawniej i szybciej i wkrótce każdy z nas będzie mógł się szczycić i cieszyć ciepłem domowego ogniska. Dosłownie i w przenośni.

artykuł ukazał się w wydaniu specjalnym (1/2008) Projektowania i Konstrukcji Inżynierskich

 


 

Najwyższą jakość świadczonych przez AMB Technic usług potwierdza otrzymany w 2006 r. certyfikat ISO 9001

uszczelki-wylewane.pl
Plazma.amb.pl
Ultrafiolet
Zobacz nasz kanał na youtube
Copyright © 2020 ambtechnic. All rights reserved, Created by SkyGroup.pl