Klejenie plexi, szkła akrylowego

Klejenie szkła organicznego, często nazywanego „plexi” lub „Plexiglass”, nastręcza pewnych trudności. Polimetakrylan metylu – PMMA – jest bowiem materiałem odpornym chemicznie (stosowany jest często w elementach wyposażenia medycznego właśnie z tego powodu), więc i klejenie go jest kłopotliwe.

Problemem jest to, że kleje, które dobrze łączą metale i inne tworzywa, nie przywierają dobrze do PMMA, są to kleje agresywne chemicznie, często są drogie i… brudzą powierzchnię plexi, a często właśnie ze względów estetycznych stosuje się właśnie ten materiał !

Kleje rozpuszczalnikowe do PMMA są trudne w dozowaniu z kilku powodów:

  • są agresywne chemicznie, zawierają dichlorometan,
  • są zagrożeniem dla pracownika – rozlany klej jest szkodliwy, jego opary są trujące,
  • mają niską lepkość – inaczej mówiąc są rzadkie, BARDZO rzadkie,
  • są bardzo lotne – wytwarzają dość wysokie ciśnienie parowania i z tego powodu dozowanie, np. za pomocą strzykawki powoduje, że klej ciągle kapie lub „ślini się” z końcówki dozującej (igły dozującej).

Dlatego warto się zastanowić nad profesjonalnym sprzętem do nakładania kleju do plexi. Inwestycja w taki sprzęt może się zwrócic bardzo szybko:

  • Pracownik nie musi się więcej martwić o cieknięcie kleju i zagrożenie elementów klejonych zabrudzeniem.
  • Klej nie stanowi więcej zagrożenia dla skóry pracownika, jego oddziaływanie na drogi oddechowe jest silnie ograniczone.
  • Wydajność pracy zwiększa się wielokrotnie, jedna osoba wyposażona w dobre urządzenie może wykonac pracę za 2-5 osób korzystających wcześniej ze strzykawek medycznych. Jest to oczywiście kwestia odpowiedniej organizacji pracy, niemniej są to dane z przemysłu.

Na filmie możecie Państwo obejrzeć dozowanie kleju do plexi za pomocą profesjonalnego zaworu dozującego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z naszym Działem Sprzedaży, udzielimy wszystkich potrzebnych informacji.

Kontakt z autorem: Marek Bernaciak, tel. 605-631-531, e-mail: marek.bernaciak@amb.pl

 

 

Jesteś zainteresowany?

Zapraszamy do kontaktu